Medycyna chińska dla każdego - Edward Kajdański

Medycyna chińska dla każdego ebook

WYDAWCA: Wydawnictwo Literackie
FORMAT EBOOKA: Kindle mobi ePub
OCENA: [Bądź pierwszy i oceń produkt!]
TERMIN UDOSTĘPNIENIA: online
POBIERZ BEZPŁATNY FRAGMENT:

WIĘCEJ O EBOOKU - „Medycyna chińska dla każdego”

Filozofia, kultura, medycyna i obyczaje opisane przez człowieka, który żył wśród Chińczyków na tyle długo, żeby zrozumieć, poznać i przekazać ich mentalność i tradycję.

Czytelnik pozna tajemniczo brzmiące teorie yin i yang, przemianę 5 elementów i życiowej energii qi, ale dowie się również, jak precyzyjne diagnozy można stawiać badając puls i kolor języka. Pozna potęgę akupunktury, którą to metodę od lat wykorzystywano do znieczuleń przy operacjach. Znajdzie również opisy najważniejszych ziół i minerałów stosowanych przez chińskich lekarzy. Wśród nich takie rarytasy jak róg jednorożca, koniki morskie, kości tygrysa i rogi jelenia. Dowie się jak lekarze, dzięki bardzo skomplikowanej procedurze, badali chińskie arystokratki oraz jaką drogą Kanon medycyny Żółtego Cesarza dotarł do Gdańska i Krakowa już w czasach renesansu. Co zainspirowało Awicennę i czy Kopernik mógł wiedzieć o stosowanych przez Chińczyków szczepieniach przeciwko ospie. A także którzy z naszych monarchów płacili złotem za rogi jednorożca i inne chińskie lekarstwa.

Urodziłem się i wychowałem w innym kręgu kulturowym. Jest zrozumiałe, że miałem czas, aby nasiąknąć tam wszystkim, co obce, czyli azjatyckie. Z wyglądu jestem Europejczykiem, siwiejącym blondynem o jasnej skórze, któremu czasami zadawane jest pytanie: „Dlaczego nie ma Pan skośnych oczu? „. No, nie mam. Ale zdaję sobie sprawę z tego, że jest wewnątrz mnie całkiem sporo z Azjaty. Nie tylko Chińczyka, ale i Mandżura, Mongoła czy Japończyka. Takie pojęcia, jak: ojczyzna, honor, lojalność, harmonia, duch (chin. shendao, jap. shinto), moralność (jap. bushido), poczucie obowiązku i inne, oparte głównie na konfucjanizmie i buddyzmie, mają w Azji inny wydźwięk i znaczenie, niż w Europie.

Wśród tubylców mojej Mandżurii, potomków koczowników, przenoszących się raz po raz ze swoimi stadami koni, owiec czy reniferów w poszukiwaniu pastwisk, jest nawet takie określenie ojczyzny jako „miejsca, w którym pierwsza kropla czyjejś krwi wsiąkła do ziemi”. Pierwsza kropla mojej wsiąkła tam w Harbinie, w dalekiej Mandżurii i nic na to nie poradzę.


Zachęcamy do przeczytania ebooka: „Medycyna chińska dla każdego”. Do zakupów powyżej 50,00 zł dodajemy bestseller literatury klasycznej gratis!
Urodził się w 1925 r. Pisarz, dziennikarz i dyplomata, znawca Chin. Urodził się w rodzinie inżyniera, pracującego w cukrowni w Harbinie. Ukończył gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Harbinie (wówczas państwo Mandżukuo). Studiował farmację na Uniwersytecie Północnomandżurskim oraz kolejnictwo na Politechnice Harbińskiej. Po zakończeniu studiów wyjechał do Polski, w ramach repatriacji ludności polskiej. Dzięki znajomości chińskiego od 1957 r. pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w 1963 r. otrzymał stanowisko w biurze radcy handlowego w Pekinie, gdzie na różnych stanowiskach pracował do 1975 r. W latach 1979–1982 znów był w Chinach, tym razem jako konsul w Kantonie. Kultura chińska jest tematem kilku jego książek popularnonaukowych, m.in. „Długi cień wielkiego muru” i „Chiny. Leksykon”. Wydał także powieść „Tybetańska księżniczka”, której akcja rozgrywa się w Chinach. Publikował m.in. w czasopismach „Poznaj Świat”, „Wiedza i Życie”, „Kontynenty”.
29,90
Cena zawiera 23% podatku VAT
Płatność: karta, przelew elektroniczny
Wszystkie dostępne formaty w jednej cenie!
MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ
Pomocne informacje
Księgarnia z ebookami Ktoczyta.pl
 • V e n t i g o   M e d i a  Sp. z o.o.
  al. Komisji Edukacji Narodowej 98
  02-777 Warszawa
  KRS: 0000469421
  NIP: 9512369204

  Biuro Obsługi Klienta
  tel. 881 717 128