Kupienie ebooka, czyli publikacji elektronicznej, to pierwszy krok do lektury zawartych w nim treści. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem ebooków lub nigdy jeszcze nie miałeś z nimi do czynienia, przybliżymy Ci najważniejsze kwestie związane z elektronicznym czytelnictwem.

Ważne informacje dla początkujących użytkowników

Ebooki, inaczej e-książki lub książki elektroniczne, są publikacjami, których treść – słowna, obrazowa, a czasami multimedialna – utrwalona jest cyfrowo w formie plików komputerowych. Do odczytywania ebooków niezbędne są urządzenia elektroniczne zaopatrzone w odpowiednie oprogramowanie. ebooki można czytać na komputerach stacjonarnych lub laptopach, ale przede wszystkim na urządzeniach mobilnych, jak tablet, smartfon czy też specjalny e-czytnik książek elektronicznych.

Ten ostatni typ urządzenia cyfrowego – przeznaczony specjalnie do lektury ebooków i e-gazet – wyposażony jest w wyświetlacz w technologii eInk (elektroniczny atrament), który – w odróżnieniu od ekranów LCD – wyróżnia się minimalnym zużyciem energii, nie świeci, przez co nie męczy wzroku i pozwala na czytanie w ostrym słońcu, a także zapewnia doskonałe kąty widzenia jak tradycyjne książki i gazety. Najpopularniejszym e-czytnikiem na polskim rynku jest Kindle firmy Amazon. Czytniki tej marki produkowane są w kilku modelach, m.in. Kindle Touch i Kindle Paperwhite. W użyciu są także e-czytniki innych firm i marek, np. Bebook, Cool-ER, Cybook, eSlick, Hanvon, iRex Digital Reader, iRiver Story, Jinke Hanlin, Onyx Boox, Pocketbook, Sony Reader, Vedia eReader.

Zalety ebooków

Ebooki – mimo braku materialnej formy książki drukowanej – swoją strukturą przypominają tradycyjną publikację książkową. Wyposażone są w okładkę, spis treści, dzielą się na rozdziały i akapity, zawierają zdjęcia i rysunki.

Główna różnica, a zarazem przewaga w stosunku do tradycyjnej książki wynika z właściwości cyfrowej formy oraz elektronicznej dystrybucji. Do głównych zalet ebooka można zaliczyć:

• możliwość interaktywnego poruszania się po połączonych elementach tekstu, można np. automatycznie przenosić się między odnośnikiem przypisu a jego treścią i z powrotem;

• możliwość powiększania czcionki, co jest szczególnie przydatne dla osób słabowidzących;

• możliwość szybkiego przeszukiwania tekstu pod kątem interesujących nas słów lub fraz;

• możliwość czytania jednego ebooka na różnych urządzeniach;

• oszczędność miejsca: ebook nie zajmuje miejsca na półce, a nawet najsłabszy komputer czy e-czytnik może pomieścić setki elektronicznych tytułów;

• szybkość dostępu: nie trzeba wychodzić z domu, aby kupić ebooka przez internet i niemal natychmiast rozpocząć jego lekturę.

Formaty ebooków

Książki elektroniczne dostępne są w wielu różnych formatach. W księgarni internetowej Ktoczyta.pl oferujemy ebooki w trzech najpopularniejsze formatach, które są światowym standardem dla publikacji elektronicznych. Dostępne są następujące typy plików: Kindle mobi, ePub i PDF, przy czym użytkownik naszej księgarni, kupując daną książkę, otrzymuje ją we wszystkich formatach dostępnych dla tego tytułu (tzw. multiformat). Oto krótka charakterystyka poszczególnych formatów:

Ebooki Kindle mobi

Format ten przeznaczony jest głównie dla urządzeń firmy Amazon, takich jak e-czytniki wykorzystujące ekran w technologii eInk typu Kindle Touch czy Kindle Paperwhite oraz dotykowego tabletu z kolorowym wyświetlaczem o nazwie Kindle Fire. Ebooki Kindle mobi można czytać również na urządzeniach elektronicznych – takich jak np. komputer, tablet czy smartfon – innych marek niż Kindle firmy Amazon, pod warunkiem wyposażenia ich w odpowiednie oprogramowanie. Kindle mobi jest formatem niestronicowanym. Tekst płynnie dostosowuje się do wielkości ekranu. Użytkownik może powiększać i zmieniać czcionkę oraz dostosowywać niektóre inne parametry tekstu.

Ebooki ePub

Format jest oficjalnym standardem International Digital Publishing Forum (IDPF). Obsługują go niemal wszystkie typy e-czytników wykorzystujących ekran w technologii eInk (z wyjątkiem marki Kindle). Ebooki epub można czytać również na innych urządzeniach elektronicznych, jak np. komputer, tablet czy smartfon, pod warunkiem wyposażenia ich w odpowiednie oprogramowanie. ePub jest formatem niestronicowanym. Tekst płynnie dostosowuje się do wielkości ekranu. Użytkownik może powiększać czcionkę i dostosowywać niektóre inne parametry tekstu. Pliki mogą zawierać grafikę, a nawet materiały audio oraz wideo.

Ebooki PDF

Format jest obsługiwany przez wszystkie urządzenia elektroniczne wyposażone w odpowiednie oprogramowanie. Charakteryzuje się stałym układem tekstu i ilustracji. W związku z tym nie może się dowolnie dopasować do szerokości ekranu. Ebooki PDF najlepiej czyta się na komputerach stacjonarnych i przenośnych oraz tabletach i e-czytnikach wyposażonych w większe ekrany. Pliki PDF zawierają interaktywne spisy treści, linkujące przypisy i inne rozwiązania stosowane w tekstach elektronicznych.

Zabezpieczenia ebooków

Dystrybutorzy i księgarnie internetowe stosują różne – bardziej i mniej restrykcyjne dla użytkownika – sposoby zabezpieczania ebooków. W księgarni internetowej Ktoczyta.pl oferujemy ebooki zabezpieczone tylko znakiem wodnym (tzw. watermarking transakcyjny). Jest to najbardziej przyjazny dla użytkownika sposób zabezpieczenia ebooków przed nieuprawnionym użytkowaniem.

Watermarking polega na indywidualnym i niepowtarzalnym oznaczeniu plików Kindle mobi, ePub czy PDF w sposób jawny i ukryty podczas zawierania transakcji z określoną osobą. Tym samym każdy zakupiony ebook staje się unikatowy i pozwala w przyszłości na jednoznaczne określenie właściciela kopii pliku. Znak wodny umożliwia monitorowanie i rozpoznawanie plików w przypadku ich nieuprawnionego użytkowania, np. polegającego na umieszczeniu ebooka w internetowych serwisach wymiany plików.

Watermarking transakcyjny jest rozwiązaniem wygodnym dla użytkowników, ponieważ nie wymaga od nich kupowania ani instalowania żadnych specjalnych programów do odczytywania zakupionych plików. Do czytania ebooków ze znakiem wodnym wystarczy standardowe oprogramowanie służące do obsługi danego formatu pliku (plików). Dotyczy to komputerów działających na różnych platformach (Windows, Mac OS X i Linux), e-czytników wykorzystujących ekran w technologii eInk oraz urządzeń mobilnych z systemami Android czy iOS (tablety i smartfony).

Czytanie ebooków na e-czytnikach

E-czytniki wykorzystujące ekran w technologii eInk nie wymagają od użytkownika kupowania i instalowania żadnego oprogramowania. Odpowiedni software jest w nich zainstalowany fabrycznie. Większość typów e-czytników obsługuje wszystkie trzy standardowe formaty plików, w jakich są zapisane ebooki, a więc ePub, PDF i Kindle mobi. E-czytniki marki Kindle odczytują format Kindle mobi oraz PDF.

Aby wgrać plik z ebookiem do czytnika, należy najpierw ściągnąć go na pulpit komputera. Następnie trzeba podłączyć e-czytnik za pośrednictwem kabla do gniazda USB komputera i przekopiować plik do odpowiedniego katalogu w urządzeniu. Posiadacze e-czytników zaopatrzonych w WiFi lub 3G, np. marki Kindle, mogą przesłać pliki do swojego urządzenia za pośrednictwem sieci.

Czytanie ebooków na smartfonach i tabletach

Aby móc czytać ebooki na tablecie lub smartfonie, należy zainstalować w urządzeniu aplikację obsługującą określony format (formaty) pliku. Ebooki można przesyłać na urządzenia mobilne z internetu za pośrednictwem systemów telefonii komórkowej, WiFi oraz ściągać poprzez e-mail. Można też podłączyć urządzenie za pośrednictwem kabla do gniazda USB komputera i przekopiować plik do odpowiedniego katalogu w urządzeniu.

Czytanie ebooków na smartfonie i tablecie z Androidem

Aby móc czytać ebooki na tablecie lub smartfonie wyposażonym w system Android, należy zainstalować w urządzeniu aplikację obsługującą określony format (formaty) pliku. Odczytanie plików ePub i PDF w urządzeniu mobilnym z Androidem umożliwiają m.in. takie aplikacje jak Aldiko Book Reader, AlReader, BlueFire Reader i CoolReader. Są one dostępne za darmo w sklepie Google Play.

Poniżej zamieszczamy linki do czterech najpopularniejszych aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android:

Aldiko Book Reader

AlReader

BlueFire Reader

CoolReader

Czytanie ebooków na iPhone i iPadzie

Aby móc czytać ebooki na smartfonie lub tablecie firmy Apple, należy zainstalować w urządzeniu aplikację obsługującą określony format (formaty) pliku. W iPhone’ach oraz iPadach czytanie ePubów i PDF-ów jest możliwe m.in. za pośrednictwem aplikacji iBooks (firmy Apple) lub BlueFire Reader. Obie aplikacje są dostępne za darmo w sklepie AppStore.

Poniżej zamieszczamy linki do dwóch najpopularniejszych aplikacji na urządzenia mobilne z systemem iOS (iPhone, iPod Touch, iPad):

BlueFire Reader

iBooks

Czytanie ebooków na urządzeniach z Windows Phone

Aby móc czytać ebooki na tablecie lub smartfonie wyposażonym w system Windows Phone, należy zainstalować w urządzeniu aplikację obsługującą określony format (formaty) pliku. Odczytanie plików ePub i PDF w urządzeniu mobilnym z Windows Phone umożliwiają m.in. takie aplikacje jak Bookviser, ePub Reader i FBReader. Są one dostępne za darmo w sklepie Windows Phone.

Poniżej zamieszczamy linki do trzech najpopularniejszych aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Windows Phone:

Bookviser

ePub Reader

FBReader

Czytanie ebooków na komputerach

Aby móc czytać ebooki na komputerze stacjonarnym lub laptopie, należy zainstalować w urządzeniu program obsługujący określony format (formaty) pliku. Poniżej zamieszczamy linki do najpopularniejszych programów działających na określonych platformach systemowych:

Czytanie ebooków na komputerach z systemem Windows

Adobe Digital Edition (odczytuje pliki ePub i PDF)

Stanza Desktop (odczytuje pliki ePub, PDF i Kindle mobi)

Mobipocket Reader Desktop (odczytuje pliki Kindle mobi)

Kindle for PC (odczytuje pliki Kindle mobi)

Azardi Desktop (odczytuje pliki ePub)

ePub Reader (wtyczka do Mozilla Firefox odczytująca pliki ePub)

czytanie ebooków na komputerach Mac

Adobe Digital Edition (odczytuje pliki ePub i PDF)

Azardi Desktop (odczytuje pliki ePub)

Stanza for Mac (odczytuje pliki ePub, PDF i Kindle mobi)

Calibre for Mac (odczytuje pliki ePub, PDF i Kindle mobi)

Kindle for Mac (odczytuje pliki Kindle mobi)

czytanie ebooków na komputerach z systemem Linux

Azardi Desktop (odczytuje pliki ePub)

FBReader (odczytuje pliki ePub)

Pomocne informacje
Księgarnia z ebookami Ktoczyta.pl